Poznaj moje 4 sposoby na celebrowanie życia.

sposoby na celebrowanie życia

Umiesz celebrować życie? Potrafisz zwolnić, zastanowić się nad życiem i nad sobą?

Każdy potrzebuje innego tempa życia, ponieważ każdy z nas jest inną osobą. Niepowtarzalną. Jedyną w swoim rodzaju. Wyjątkową. Ktoś podąża galopem przez życie i potrzebuje takiej ilości bodźców, że mnożna by obdzielić nimi kilka innych osób. Ktoś inny żyje powoli, robiąc święto z mycia kubka po herbacie, stojąc przy zlewie i leniwie pocierając kubek gąbką umoczoną w płynie.

Nie namawiam nikogo do popadania w skrajności, ale do przyjrzenia się sobie. Do której z tych osób jesteś bardziej podobny? Ja plasuję się gdzieś pośrodku. Nie lubię galopu, ale kubek na kolejną herbatę lubię mieć szybko umyty. W codziennej prozie życia łatwo jest zapomnieć, kim tak naprawdę jesteśmy, co preferujemy, co pozwala nam uzyskać równowagę, która do życia jest niezbędna, jak powietrze. Bo bez względu na to, czy lubimy adrenalinę i pośpiech, czy wolimy kroczyć przez życie powoli, potrzebujemy od czasu do czasu zatrzymania się, odetchnięcia od codzienności, zmiany tempa życia. To uspokaja, równoważy nasze emocje i pozwala zauważyć więcej, niż tylko codzienność. Pomaga zrobić kolejny krok w kierunku uważnego życia. A życie, przypomnę zapominalskim, mamy tylko jedno i warto usłyszeć w nim czasem śpiew ptaków, zamiast nieustającego stukotu klawiatury komputerowej.

Dlatego chcę dzisiaj napisać o moich sposobach na celebrowanie życia, które pozwalają mi zauważyć, że życie to coś więcej, niż tylko praca i obowiązki, a codzienność nie jest podobna do obrazów przesuwających się za szybą samochodu w takim tempie, że niczego nie sposób zauważyć. Codzienność to odrobina uwagi, trochę wolniejszy krok, czasem chwila zadumy nad pięknem, które, całkowicie za darmo, mamy dookoła.

Doceń siebie.

W każdej czynności, którą wykonujesz, w każdej sprawie, której poświęcasz swój czas, zostawiasz cząstkę siebie. Doceń ten wysiłek, pochwal się za niego, nawet wtedy, gdy nie wszystko Ci się udaje. Nie istnieje idealne życie i nie ma idealnych ludzi. Nie jesteś idealny i wcale nie masz taki być. Zapamiętuj chwile swoich małych i dużych sukcesów, ciesz się nimi, wykorzystuj pamięć o nich, gdy coś Ci się nie uda. Każdy drobiazg wart jest docenienia, bo jest Twoją własną, niepowtarzalną chwilą sukcesu. Bądź dla siebie dobry i traktuj się z łagodnością i czułością, tak jakbyś był małym dzieckiem, które potrzebuje przytulenia. No i nagradzaj siebie, choćby drobiazgami, czymś nawet niewielkim, ale sprawiającym Ci radość. Świeże kwiaty w wazonie na stole są najlepszą nagrodą, jaką ja mogę zrobić sobie samej. Wypróbuj.

Poczuj wdzięczność. 

Rozejrzyj się wokół siebie i zobacz, jak wiele posiadasz i ile już osiągnąłeś. Jest tyle rzeczy, wydarzeń i osób, za które możesz i powinieneś być wdzięczny. Za wszystko, co osiągnąłeś dzięki swojej pracy, dzięki temu, że Ci się chciało. Dzięki temu, że nie poddałeś się lenistwu, gdy atakowało Cię niczym artyleria Napoleona Bonaparte. Poczuj wdzięczność za to, co Cię otacza. Za bliskich, za przyjaciół, za rzeczy, dzięki którym żyje Ci się łatwiej. Celebruj tę wdzięczność w sobie każdego dnia, rozpamiętuj ją, czuj w sobie i ciesz się nią. Idź na spacer i przyjrzyj się drzewom, zieleni, poszukaj mchu, dotknij go. Pozwól sobie zauważyć, że świat jest piękny. I nie zapominaj, że ten piękny świat ma dla Ciebie jeszcze wiele możliwości na przyszłość. Tak wiele okazji do poczucia wdzięczności w każdym nadchodzącym dniu.


Miej pasje.

To będę powtarzać bez końca. Musisz, po prostu musisz mieć pasje. Coś, czym zajmiesz się w wolnym czasie, zamiast gapić się w telewizor, albo smartfona. Jeśli jeszcze nie odkryłeś niczego, co lubiłbyś robić tak, że sama myśl o tym wywołuje przyjemne mrowienie w sercu, musisz to naprawić. Pasja zmienia życie. Powoduje, że z niecierpliwością czekasz na ten moment w ciągu dnia, kiedy chwycisz książkę i się w niej zaczytasz, wpadniesz do kuchni i wymyślisz kolejny przepis na coś pysznego, wypielisz kilka grządek w ogrodzie, posadzisz kwiaty, zrobisz własnoręcznie coś pięknego, albo pstrykniesz kilka nowych, klimatycznych zdjęć. Możliwości jest mnóstwo. Pasja sprawia, że masz czym zająć głowę, nie rozpamiętujesz swoich problemów, zajmujesz się, czymś, co Cię rozwija i sprawia, że chce Ci się żyć. Dla mnie są to książki i robienie na drutach. Proste rzeczy, babcine trochę, ale takie moje.  


Uśmiechaj się.  

Gdy widzę ludzi z wypisanym na twarzy smutkiem, to jest mi ich żal. Sami ograbiają się z radości. Na własne życzenie tkwią w marazmie i niezadowoleniu ze wszystkiego, a przede wszystkim w niezadowoleniu z siebie. Nie bądź, jak oni. Uśmiechaj się do siebie i uśmiechaj się do innych. Zobaczysz, że, gdy zaczniesz pilnować uśmiechu i będziesz używać go świadomie i najczęściej, jak się da, świat otworzy przed Tobą swoje drzwi. Zaczniesz zauważać piękno, brzydota przestanie Cię irytować, a wszystko dookoła wyda Ci się ładniejsze. Uśmiech czyni cuda. Przywołuje wzajemny uśmiech drugiej osoby, wywołuje zdumienie w oczach zmęczonej kasjerki i zdziwienie na twarzy zdenerwowanego kolesia, stojącego w kolejce za Tobą. Uśmiech jest zaraźliwy, obiecuję!


A teraz zastanów się chwilę nad tymi moimi 4 sposobami na uważność w codzienności, o których Ci opowiedziałam. 

Wypróbuj je, jeśli czujesz, że nie potrafisz celebrować życia tak, jak ono na to zasługuje.

Pamiętaj, że to Twoje życie. Niepowtarzalne. Warte uwagi. I masz je tylko jedno.Uważasz tekst za wartościowy? Udostępnij go, proszę:

10 komentarzy:

 1. Bardzo potrzebny artykuł. To są rzeczy oczywiste, ale bardzo trudno je respektować. Zwłaszcza docenienie własnej pracy wychodzi różnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Nie doceniamy siebie, ganimy siebie za to, co nam się nie udaje, nie pamiętamy ile dobrego nas spotkało .... Można wyliczać bez końca.

   Usuń
 2. Wprowadzenie takich "zasad" sprawi że życie będzie lepsze i weselsze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I o to właśnie chodzi. Żeby żyło nam się lepiej.

   Usuń
 3. Dobre podejście do życia z uśmiechem to mój sposób

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doskonale. Pielęgnuj w sobie takie podejście do życia.

   Usuń
 4. Doceń siebie to tak pięknie brzmi, ale bardzo często gdy zaczynamy doceniać siebie to nasze otoczenie zaczyna nas mieć za egoistów ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak może być, że ktoś pomyli dbanie o własne potrzeby z egoizmem, ale nie mamy żadnego wpływu na to, co myślą inni. Mamy wpływ jedynie na nasze własne myśli.

   Usuń
 5. Jeszcze nie końca nauczyłam się doceniać siebie, ale jestem z każdym dniem bliższa celu, co bardzo sobie cenię. To nie egoizm ani samouwielbienie, jak to niektórzy ludzie interpretują. No ale to ich problem, nie mój!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, to ich problem.
   Akceptacja siebie to proces, który trwa przez całe życie. Warto nad nim świadomie pracować.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2020 Drugie imię by Monika Joanna Bojanowska , Blogger