Czym jest motywacja i jak wzbudzić w sobie motywację wewnętrzną.

motywacja wewnętrzna

Wiele już o motywacji zostało napisane, jeszcze więcej powiedziane, przez różne mądre i zacne osobistości, biegłe w dziedzinie ekonomii, zarządzania, socjologii, psychologii itd. Wymyślono wiele metod i narzędzi motywacyjnych, których działanie, według mnie, jest co najmniej wątpliwe. Bo przecież, gdyby te wszystkie metody działały, nie mielibyśmy problemu z wykonywaniem naszych codziennych obowiązków, pracowalibyśmy efektywnie z uśmiechem na twarzy i nie zastanawialibyśmy się, dlaczego tak często nie chce nam się podnieść tyłka z kanapy.

Motywacja zewnętrzna nie działa

Zacznijmy od rzeczy podstawowej. Mamy dwa rodzaje motywacji, zewnętrzną i wewnętrzną. Motywacja zewnętrzna działa w ograniczonym zakresie i jedynie przez pewien czas. Jest ona społecznie przyjętym systemem, opartym na nagrodach i karach. Dowiedziono, a ja doświadczyłam tego osobiście, pracując przez 18 lat w korporacji, że długotrwałe nagradzanie za wykonywanie tej samej czynności, wcale nie ma wpływu na wzrost chęci do jej wykonywania. Innymi słowy, gdy dostajesz wynagrodzenie za swoją pracę i tylko to wynagrodzenie ma być Twoją dominantą motywującą, to motywacja nie wzrasta, wręcz przeciwnie, może nawet maleć, aż do całkowitego zaniku. Przychodzisz do pracy, wykonujesz powtarzalne czynności, odhaczasz zadania, ale wcale nie masz ochoty tego robić. W dłuższym okresie czasu całkowicie tracisz zainteresowanie tym, co robisz, nie przykładając się do wykonywanych zadań. Twoja motywacja spada do zera i albo dochodzisz do wniosku, że praca nie ma sensu i ją zmieniasz (gdy masz dużo siły i wiary w siebie), albo, co gorsze, dopada Cię depresja i wypalenie zawodowe (jeśli nie masz silnego przekonania o własnej wartości). Motywacja zewnętrzna to mit. Nawet jeśli działa i pojawia się jakiś rodzaj zmotywowania w przypadku otrzymania nagrody, to jest to efekt krótkotrwały, który nie będzie miał na Ciebie wpływu w długim okresie czasu. Nie spowoduje też, że będzie Ci się chciało żyć pełniej, tak, jak na to zasługujesz. 

Twoje motywacje to Twoje emocje

Motywacja wewnętrzna, a tylko ta jest dziś dla mnie warta uwagi, wypływa ze środka. Jest wypadkową Twoich niezaspokojonych potrzeb oraz chęci zajmowania się czymś, co postrzegasz, jako ważne i pasjonujące zajęcie. Motywacja taka opiera się na emocjach, które odczuwasz i sprawia, że z łatwością angażujesz się w aktywności, które po prostu lubisz. Już samo ich wykonywanie jest dla Ciebie nagrodą. Weźmy na przykład jakąś Twoją pasję. Dajmy na to czytanie książek. Czy, jeśli czytasz ciekawą książkę, to nie masz ochoty rzucić wszystkiego i jedynie czytać? Ja tak mam nieustannie:) Te emocje, które odczuwasz w momencie myślenia o kolejnej przeczytanej stronie, są kluczem do wzrostu motywacji. Jeśli, nie lubisz jeździć autobusem (a codziennie musisz do niego wsiąść) i zabierzesz ze sobą ciekawą książkę, to przestaniesz zwracać uwagę na korki i inne irytujące sytuacje. Poczujesz radość z realizowania pasji, a inne rzeczy staną się mniej istotne. Odczuwanie przyjemności bardzo wzmaga chęć do działania i do życia w ogóle. Poszukaj emocji, które pojawiają się, gdy robisz coś pasjonującego i wykorzystaj je, aby wzbudzić w sobie motywację wewnętrzną do działania w innych sytuacjach. 

Przyjemność rozwoju

Tylko rzeczy dla Ciebie ważne mają moc wzbudzenia Twojej motywacji wewnętrznej i zachęcenia Cię do działania. Jeśli cele, które przed sobą stawiasz są zbieżne z Twoimi osobistymi wartościami oraz stanowią źródło zaspokojenia Twojej ciekawości świata, to masz ochotę je realizować. Dlatego motywacja wewnętrzna ma bezpośredni związek z kreatywnością. Jeśli lubisz coś robić, to masz ochotę odkrywać wszystkie ścieżki prowadzące do celu, bez dodatkowych zachęt. Żeby jednak utrzymać wewnętrzną motywację potrzebujemy nie tylko celu, ale też możliwości obserwowania postępów jego realizacji. A zdecydowanie przyjemniej śledzi się taki proces, jeśli jest on związany z odczuwaniem przyjemności z wykonywanych działań. Wtedy, nawet gdy coś ułoży się nie po Twojej myśli, masz ochotę odkrywać inne drogi prowadzące do celu. Jesteś ich ciekawy, a to właśnie ciekawość sprawia, że jeśli coś Cię zainteresuje, to motywacja wewnętrzna do zgłębienia danego zagadnienia wzrasta. Odczuwasz też przyjemność z własnego rozwoju, co jest dodatkową siłą napędową do dalszych działań.


Podsumowując, aby wzbudzić swoją wewnętrzną motywację, która sprawi, że będzie Ci się chciało co rano wstać z łóżka i będziesz cieszyć się na każdy nadchodzący dzień, nie mogąc się doczekać tego, co Ci przyniesie, powinieneś zajmować się rzeczami, które Cię interesują. Ciekawość i przyjemność, które same w sobie są już oczekiwaną nagrodą, to jest klucz, zarówno do działania, jak i do osobistego rozwoju. Tak w pracy, jak i w czasie wolnym, poszukuj aktywności, które sprawiają Ci przyjemność. A do tych, które musisz wykonać, ale postrzegasz je, jako mniej przyjemnie, wpleć jakieś miłe elementy. Konkrety? Proszę bardzo. Jeśli nie lubisz sprzątać, to podczas sprzątania włóż do uszu słuchawki i słuchaj ulubionej muzyki, albo audiobooka. Jeśli nie lubisz swojej pracy, to poszukaj w niej fajnych, wartościowych ludzi i spędzaj z nimi czas, albo zaproś ich do współpracy, jeśli to możliwe. Jeśli nie lubisz zakupów, to zrób je przez internet, gdy akurat siedzisz przed komputerem i zamów je z dostawą do domu. Pomysłów może być mnóstwo. Zastanów się spokojnie nad swoją motywacją wewnętrzną i powiąż ją z działaniami, które na co dzień podejmujesz. Wyodrębnij te przyjemne, a nieprzyjemnym spróbuj dodać trochę koloru. Wierz mi, że droga przez motywację wewnętrzną do satysfakcji w każdym aspekcie Twojego życia, jest dla Ciebie otwarta. 


Uważasz ten wpis za wartościowy? Udostępnij go, proszę:

2 komentarze:

  1. To ważne, co piszesz. Motywacja wewnetrzna jest bardzo ważna, bez niej w zasadzie nie jesteśmy w stanie wiele osiągnąć. Bo jak mamy coś osiągnąć, jak nie chce nam się wstać z łóżka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się. Dla mnie motywacja wewnętrzna jest, obok uważności w życiu, podstawą, na której staram się opierać wszystko, co robię :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2020 Drugie imię by Monika Joanna Bojanowska , Blogger