Jak znaleźć czas na realizowanie marzeń, pasji i na rozwój osobisty. I jak pomógł mi w tym minimalizm.

knitting-elledecoration


Jednym z powodów, dla którego urzekła mnie idea minimalizmu, jest jej uniwersalność. Możliwość zastosowania do każdego z aspektów życia, a więc tam, gdzie w danej chwili najbardziej tego potrzebujesz. Minimalizm to nie tylko pozbywanie się rzeczy. To także, a może przede wszystkim, pozbywanie się z życia spraw, które nie są Twoimi priorytetami. Wyrzucanie z głowy niepotrzebnych myśli, które przeszkadzają Ci skupić się na rzeczach naprawdę ważnych. W moim przypadku, minimalizm stał się drogą do zyskania czasu na realizowanie moich marzeń i pasji. Na mój osobisty rozwój.

U osób, których zmagania z minimalizmem śledzę, podstawową sprawą jest pozbywanie się zbędnych rzeczy ze swojego otoczenia. Następnie przychodzi czas na oczyszczenie wnętrza. Głowy z niepotrzebnych myśli i serca z niszczących uczuć. U mnie proces ten trochę się odwrócił, chociaż wcale tak go nie zaplanowałam. Po prostu okazało się, że troszkę łatwiej jest mi oczyścić własne wnętrze, niż otoczenie. Oczywiście nadal dążę do tego, aby posiadać mniej, a w każdym razie tylko tyle, ile potrzebuję. Jednak do osiągnięcia przeze mnie tego celu jest jeszcze daleka droga. Natomiast, jeśli chodzi o oczyszczanie wnętrza, uważam, że osiągnęłam już dużo więcej. Nie zakończyłam tego procesu, ale to, co wykonałam, bardzo mnie zadowala.

Dążąc do realizowania marzeń, działaj w zgodzie ze sobą.


Każda pasja bierze się z marzenia. Gdy chcesz coś mieć lub osiągnąć, zaczynasz poświęcać swój czas na realizowanie tego celu. Niejednokrotnie po drodze orientujesz się, że jest to coś, na czym bardzo Ci zależy. Coś, co robisz z wielką przyjemnością i odczuwasz ogromną satysfakcję, gdy już to osiągniesz. Gdy samo działanie także przynosi Ci wiele satysfakcji, to już wiesz, że to jest pasja. Realizowanie pasji zaś, wymaga czasu i teraz musisz się zastanowić, skąd go wziąć, by móc jeszcze bardziej poświęcić się swoim ulubionym zajęciom.

Jeżeli Twoje życie wygląda tak, że masz dużo wolnego i mało obowiązków, to nie dotyczy Cię problem braku czasu na realizowanie pasji. Jednak, jeśli masz pracę, rodzinę do ogarnięcia, dom do posprzątania i zakupy do zrobienia, to prawdopodobnie na Twój osobisty rozwój zostaje Ci niewiele czasu. Przede wszystkim zachęcam Cię do zastanowienia się nad tym, czy żyjesz świadomie. Czy każdego dnia świadomie wykonujesz wszystkie czynności, czy raczej pędzisz przez życie, galopując i sapiąc, nie zostawiając sobie miejsca na refleksję, dokąd zmierzasz. Tylko świadomość celu i skupienie się na poszczególnych aspektach Twojego życia, pozwoli Ci dostrzec to, co naprawdę chcesz robić i co jest warte Twojego czasu. Pokaże Ci też, czego robić absolutnie nie chcesz. Świadome życie doprowadzi Cię do podejmowania działania w zgodzie z sobą. Pozwoli Ci na realizowanie marzeń, nawet, jeśli dziś wydaje Ci się, że nigdy nie znajdziesz na nie czasu.

Świadomie rezygnuj z poszczególnych spraw, by zyskać czas na realizowanie pasji.


Przeanalizuj cały swój dzień i sprawy, w które się angażujesz, a potem zapisz je wszystkie w notesie. Absolutnie wszystkie. Bądź wobec siebie szczery. Zasługujesz na to. Taki dzień, zapisany na papierze potrafi solidnie zaskoczyć, a szok naprawdę wiele zdziałać. To o jeden krok bliżej do zrealizowania marzeń. Widać bowiem jak na dłoni, na co poświęcasz swój czas. Jeśli zanotujesz naprawdę wszystko, masz szansę wyłowić rzeczy niewarte Twojej uwagi. Następnie możesz zauważyć sprawy, które załatwiasz, a mógłby to za Ciebie zrobić ktoś inny. Na pewno zajmujesz się też rzeczami, które nie wymagają aż tak wiele czasu, ile im poświęcasz. Moim ulubionym przykładem jest robienie zakupów. Możesz jechać do centrum handlowego i spędzić w nim cały dzień. Możesz też, jadąc autobusem do pracy, zamówić zakupy z dostawą do domu na następny dzień. Zobacz, ile czasu do wykorzystania Ci zostaje. Ile nowych możliwości do realizowania pasji i dalszego rozwoju osobistego. W dzisiejszych czasach jest tyle sposobów na ułatwianie sobie życia, że naprawdę grzechem jest z nich nie korzystać.

Teraz spośród spraw, którymi zajmujesz się w ciągu dnia, wybierz te, z których całkowicie możesz zrezygnować i zaznacz je na czerwono. Pamiętaj, że to może się udać jedynie wtedy, gdy będziesz wobec siebie absolutnie szczery i wpiszesz do rozkładu swojego dnia także oglądanie telewizji, scrollowanie Facebooka, przeglądanie zdjęć na Instagramie, czy gapienie się w ścianę, o ile akurat temu się oddajesz. Tylko wtedy, gdy zapiszesz wszystko, masz szansę zyskać czas na realizowanie swoich marzeń.

Kolejna kategoria, którą zaznaczysz na zielono, to będą sprawy, które wymagają Twojego zaangażowania, ale można je jakoś usprawnić. Realizować, działając w inny sposób, jak przykładowe zakupy. Albo na kogoś je przerzucić, poprosić o pomoc w ich wykonywaniu i zyskać trochę czasu na realizowanie swoich pasji.

Jeśli przyłożyłeś się porządnie do zrobienia takiej listy, to właśnie trzymasz w ręku narzędzie, które bardzo pomoże Ci w Twoim osobistym rozwoju i w znalezieniu czasu, którego stale Ci brakuje. Sprawa jest prosta i trudna jednocześnie. Jak to w życiu. Musisz bowiem, pożegnać się ze sprawami podkreślonymi na czerwono. Oczywiście nie natychmiast i nie jednego dnia. To będzie proces i jak każda zmiana, on też wymaga czasu. Na początek wystarczy, jeśli tylko ograniczysz zajmowanie się tymi najmniej ważnymi sprawami i w tym czasie zajmiesz się realizowaniem swoich pasji. Natomiast rzeczy podkreślone na zielono powinieneś jak najszybciej przeorganizować w taki sposób, aby zyskać czas dla siebie. To nie będzie łatwe, nawet na to nie licz. Ale przy sporej dozie samozaparcia jesteś w stanie osiągnąć sukces. Zyskać czas na realizowanie marzeń i pasji.

Nie słuchaj tego, co mówią inni. Ich punkt widzenia nie przełoży się na Twój rozwój osobisty.


Gdy zaczniesz żyć świadomie, gdy z uwagą przyjrzysz się sobie i przystąpisz do wyrzucania ze swojego dziennego grafiku spraw i rzeczy, których zdecydowałeś się nie robić, albo robić inaczej, znajdzie się paru mądrzejszych od Ciebie, którzy będą próbowali zawrócić Cię z raz obranej drogi. Koleżanka, która dotąd towarzyszyła Ci na cotygodniowych wypadach do centrum handlowego i nie chce z nich zrezygnować. Kolega, któremu lajkowałeś stronę na Facebooku. Rodzice, dziadkowie i teściowie, dla których dowożenie zakupów do domu, pod same drzwi, to niepotrzebny zbytek i dziwactwo jakieś. Inne osoby z Twojego otoczenia, którym wydaje się, że lepiej wiedzą, co jest dla Ciebie dobre. Truciciele, podpowiadający Ci, że to, czym się zajmujesz, to tylko jakieś głupoty, a Ty upierasz się, by je pasjami nazywać. Takich osób jest mnóstwo dookoła. Osób, które zechcą, bardzie lub mniej jawnie, Cię krytykować i wyśmiewać Twoje dążenie do realizowania pasji i marzeń.

Musisz wykazać się wielką siłą ducha, żeby nie poddać się krytyce, która najprawdopodobniej spadnie na Ciebie, gdy zaczniesz zmieniać swoje życie. Pamiętaj, że tylko Ty wiesz najlepiej, co jest dla Ciebie dobre. To Ty przeżywasz swoje życie i zasługujesz na to, aby przeżywać je w zgodzie ze sobą. To Twoje pasje i marzenia czekają na zrealizowanie. I masz jedno życie, by się nimi zająć.

Szukaj więc osób, które zechcą Cię wspierać i nimi się otaczaj. Zdania innych, zaś, grzecznie wysłuchaj, a potem i tak rób swoje. Tu chodzi przecież o Twój osobisty rozwój i Twoje marzenia. A nie marzenia i pasje innych osób.Jeśli ten wpis wydał Ci się wartościowy, udostępnij go, proszę:

2 komentarze:

  1. Mam nadzieję, że ta metoda pomoże Ci osiągnąć pożadany cel. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W moim przypadku to działa. Eliminuję coś, czym nie chcę się zajmować i mam miejsce na coś innego. Oczywiście to nie jest łatwe i wymaga konsekwencji, ale działa.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2020 Drugie imię by Monika Joanna Bojanowska , Blogger