Katarzyna Puzyńska. Motylek i reszta w czwartkowej czytelni.


Motylek

Tym razem czwartkowa czytelnia wpada na blog w piątek. :) Pochłonięta pracą, nie zdążyłam bowiem skończyć tego posta wczoraj. Mam nadzieję, że mi wybaczysz. :)

A będzie o świetnej, moim zdaniem, serii kryminalnej polskiej autorki. Katarzyna Puzyńska to pani psycholog, pracująca niegdyś, jako nauczyciel akademicki. W pewnym momencie postanowiła porzucić to zajęcie i poświęcić się swojej pasji, którą jest pisanie. Powstała seria kryminalna, jakiej próżno szukać na polskim rynku wydawniczym, a Katarzyna Puzyńska odniosła niebywały sukces. Uwielbiam takie historie, gdy z pasji ludzie rzucają się na głęboką wodę i okazuje się to być najlepszą rzeczą, jaką zrobili w życiu. To bardzo inspirujące.   

Pierwsza książka z serii o policjantach z Lipowa, to jednocześnie debiut pisarski Katarzyny Puzyńskiej. Motylek, bo o nim mowa, dosłownie zawrócił mi w głowie. Chyba pierwszy raz natknęłam się na książkę polskiej autorki, z fabułą osadzoną w Polsce i z tym, co najbardziej lubię, czyli połączeniem warstwy kryminalnej, społecznej i obyczajowej w doskonałych proporcjach. Wyobraźcie sobie komisariat na jakiejś zapomnianej, polskiej wsi i tam policjantów oraz policjantki, którzy rozwiązują zagadki kryminalne, ale też każdy z nich jest swoistą zagadką. Ze swoimi słabościami, wadami, zaletami. I tak poznajemy ich po trochu i towarzyszymy im w pracy i życiu osobistym. Katarzyna Puzyńska kreśli bohaterów, takich, jak my, czy ona sama. Na przykład jedna z bohaterek serii, tak jak autorka, jeździ konno i uwielbia spacery z psem. 

Przeczytałam dotychczas pięć z dziesięciu książek z serii o policjantach z Lipowa. Dosłownie nie mogłam się od nich oderwać. Kończąc jedną, już myślałam o tym, co będzie działo się w następnej. Każda z książek jest tak skonstruowana, że można czytać ją, jak oddzielny kryminał, ale ja polecam zachować kolejność. Każda część dotyczy bowiem innej zagadki kryminalnej, ale losy stałych bohaterów, czyli policjantów i ich bliskich, toczą się w określonej kolejności. Warto im towarzyszyć, zachowując tę kolejność. 

Dotychczas przeczytałam:
"Motylek",
"Więcej czerwieni",
"Trzydziesta pierwsza",
"Z jednym wyjątkiem",
"Utopce".

Przede mną jeszcze:
"Łaskun",
"Dom czwarty",
"Czarne narcyzy",
"Nora",
"Rodzanice".


Autorka pracuje nad kolejną powieścią, już jedenastą częścią mojej ulubionej polskiej serii kryminalnej. Prawa do publikacji książek o policjantach z Lipowa, pióra Katarzyny Puzyńskiej, sprzedano do ponad dwudziestu krajów, a autorkę okrzyknięto polską Camillą Läckberg. Według mnie całkowicie słusznie. Jeśli  i Ty lubisz kryminały z wątkiem obyczajowym, czytaj! Myślę, że się nie zawiedziesz.

Z całego serca polecam wypożyczanie książek w bibliotece. Jeśli jednak, z jakiegoś powodu, wolisz kupować książki, to pozycje pióra Katarzyny Puzyńskiej, w dobrych cenach, możesz znaleźć w tym miejscu.  


Jeśli ten wpis wydał Ci się wartościowy, udostępnij go, proszę:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2020 Drugie imię by Monika Joanna Bojanowska , Blogger